У публикацији Предузећа по величини и предузетници у Републици Србији, 2020–2022, аутора Милана Бурзановића, приказано је четрнаест најважнијих економских индикатора за микро, мала, средња и велика привредна друштва и предузетнике. Посебан значај ове публикације огледа се у детаљном приказу економског значаја сектора микро, малих и средњих предузећа и предузетника (МСПП) који су у Републици Србији као и у Европској унији препознати као један од главних покретача раста и развоја привреде како на националном тако и регионалном и локалном нивоу, са неискоришћеним потенцијалима за запошљавање, иновације и привредни раст. Такође, Уједињене нације су препознале значај сектора МСПП за реализацију циљева одрживог развоја.
Публикација омогућава сагледавање места, улоге и економског значаја сектора МСПП и компарацију са великим привредним друштвима како у погледу економских перформанси тако и динамике развоја током година.
У публикацији су приказани изабрани макроекономски показатељи у периоду од 2020. до 2022. године. Као и у претходном издању из 2023. године, сви индикатори су приказани на нивоу сектора Класификације делатности (2010), а по територији до нивоа региона према Номенклатури статистичких територијалних јединица. Уз то, публикација је обогаћена и низом графичких приказа свих 14 индикатора.
Бруто додата вредност (БДВ) по запосленом представља индикатор продуктивности рада (напомињемо да су приказане вредности номинално изражене).
Резултати упућују и на следеће закључке:
Из података о извозу и увозу робе закључујемо и следеће:
Структура основног капитала према пореклу разматрана је за сектор МСП – који обухвата микро, мала и средња предузећа (не располаже се подацима о капиталу предузетника, тј. неинкорпорисаних предузећа) – и за велика предузећа
Из података о структури основног капитала закључујемо:
Предузећа по величини и предузетници у Републици Србији, 2020–2022.