Број уговора о Гранту: 2024/461-466
Трајање пројекта: 01/01/2025 – 31/12/2027
Допринос ЕУ: 85,71 %
Основни циљ пројекта је наставак усклађивања националног статистичког система са међународним стандардима, првенствено са стандардима Европског статистичког система (ESS) и повећање упоредивости и међуповезаности статистичких података.
Посебан циљ пројекта је развијање система подршке доношењу одлука са посебним фокусом на аналитику информација о радној снази, као и успостављање статистичког регистра становништва.
Пројекат се састоји од две компоненте:
1. Систем за подршку доношењу одлука (DMSS)
2. Статистички регистар становништва (SPR)
Ова акција ће допринети не само побољшању капацитета за производњу статистичких података и обезбеђивању доступности правовремених и квалитетних статистика, већ ће и подржати Републички завод за статистику у напорима да ојача административне капацитете и развије функцију координације. Конкретни програм треба да допринесе да политике Србије буду засноване на подацима и у складу са стандардима и директивама ЕУ.
Врста помоћи: Комплементарна техничка помоћ уговору о гранту EU4SORS Развој модерног статистичког система
Трајање пројекта: 15/01/2024 – 30/11/2026
Допринос ЕУ: 100 %
Републички завод за статистику је прималац донације ЕУ у оквиру програма ИПА 2022 у циљу унапређења статистичког система и повећања међуповезаности статистичких података. Програм се састоји од директног гранта Републичком заводу за статистику (EU4SORS – Развој савременог статистичког система) и ове комплементарне техничке помоћи.
Глобални циљ ове техничке помоћи је наставак процеса модернизације српског статистичког система и подршка његовом потпуном усклађивању са европским статистичким системом.
Постоје два специфична циља:
• Подржати Републички завод за статистику у изради детаљног пројекта и изради описа активности са логичком матрицом за уговор о гранту.
• Техничка помоћ и праћење имплементације свих компоненти пројекта у оквиру уговора о гранту укључујући и саветодавну улогу током целог процеса.
Број уговора о Гранту: 2019/408-825
Трајање пројекта: 23/07/2019 – 22/03/2025
Допринос ЕУ: 55,17 %
Основни циљ пројекта је наставак усклађивања националног статистичког система са међународним стандардима, првенствено са стандардима Европског статистичког система (ESS), и побољшање процеса доношења одлука заснованог на подацима.
Посебан циљ пројекта је повећање доступности, квалитета, упоредивости и благовремености статистичких података високог квалитета и њихове важности за креирање политика.
Пројекат се састоји од четири компоненте које представљају значајна статистичка истраживања:
1. Попис становништва, домаћинстава и станова 2022.
2. Попис пољопривреде 2023.
3. Анкету о здрављу становништва (EHIS 2019)
4. Истраживање вишеструких показатеља о положају жена и деце (MICS 2019)
Усаглашавањем ће се олакшати и унапредити упоредивост података на националном, регионалном и међународном нивоу, по врсти прикупљених података и по времену њиховог прикупљања.
Пројекат ће допринети јачању примене националних стратегија које су усмерене на различите секторе и стејкхолдере.
Број уговора о гранту: 2023.0331
Трајање пројекта: 01/01/2024 – 31/12/2027 (48 месеци)
Допринос ЕУ: 95%
Републичком заводу за статистику је додељен директни грант од стране Европске комисије, у сарадњи са Евростатом, у оквиру Вишекорисничког програма ИПА 2022 (The Instrument for Pre-accession Assistance), што представља континуитет у досадашњем раду с циљем унапређења статистичког система Републике Србије у правцу хармонизације са Европским статистичким системом (ЕСС), јачањем Завода и његове координационе улоге у статистичком систему земље, као и усклађивањем методологија са легислативом Европске уније.
Програмом се наставља подршка за јачање административних капацитета Завода како би се побољшањем квалитета статистичких информација и јачањем поверења у методе и професионализам обезбедили подаци који су тачни, поуздани, правовремени и прикупљени у потпуности у складу са правним оквиром ЕУ, уз дисеминацију резултата у складу са потребама крајњих корисника.
Пројекат представља наставак раније спроведених програма и спроводи се кроз уговор о гранту. Уговором о гранту је обухваћено следећих 12 статистичких пројеката:
• Статистика државних финансија и извештавање у случају прекомерног дефицита
• Хармонизовани индекс потрошачких цена
• Паритети куповне моћи
• Пословни регистри
• Kраткорочне пословне статистике: Унапређење усклађености са европском регулативом пословне статистике
• Статистика транспорта
• Статистика енергетике
• Анкета о радној снази
• Истраживање о условима живота
• Индекс трошкова рада
• Рачуни животне средине
• Управљање квалитетом
Ови пројекти обично укључују процену стања у одређеној области, с посебним нагласком на квалитет података, усмерену статистичку техничку помоћ, обуку и пружање специјалне експертизе како би се помогло земљама да развију и примене одговарајуће методологије за прикупљање статистичких података и дисеминацију коначних резултата.
Програмом су финансирана учешћа на састанцима у Евростату, обукама у земљи и иностранству, затим мисије експерата у оквиру наведених статистичких области, студијске посете, као и вишемесечна стручна усавршавања запослених у Заводу, која се спроводе у Евростату и другим статистичким институцијама земаља чланица ЕУ.
Број уговора о гранту: ECFIN/036/2024/912463
Трајање пројекта: 01/05/2024 – 30/04/2025
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
•Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
•Истраживање о о потрошњи становништва;
Ref. EuropeAid/139710/DH/SER/RS
Уговор о услугама: 2019/407-251
Трајање пројекта: 03/09/2019 – 30/06/2022
Допринос ЕУ: 100 %
Општи циљ пројекта је развијање ефикасних и одрживих статистичких система у складу са европским статистичким системом, способним за пружање поузданих, објективних и тачних података потребних за планирање и праћење процеса транзиције и реформи у Србији.
Уговор о услугама представља другу целину у оквиру ИПА 2016 програма и обухвата две главне компоненте, националне рачуне и статистику туризма.
Специфични циљеви су следећи:
Побољшање статистике националних рачуна; даља хармонизација Система националних рачуна (SNA) са међународним стандардима, тј. правовремена и квалитетна примена нових SNA стандарда 2008 и Европског система рачуна 2010 (ESA 2010).
Побољшање постојеће статистике туризма и увођење недостајућих показатеља: статистика улазног туризма (страни туристи на страни потражње) у складу са међународним и стандардима ЕУ.
Општи циљ овог пројекта је хармонизација методологија и стандарда који се примењују за производњу поузданих статистичких основа, неопходних за друштвени и економски систем Србије у погледу приступања Европској унији, као и хармонизација одређених статистичких области и индикатора који се користе као основа за доношење јавних политика у свим кључним областима.
Пројекат садржи три компоненте и фокусиран је на даљи развој информационо-комуникационог система Републичког завода за статистику, на побољшање система националних рачуна у вези са израдом табела понуде и употребе, као и на унапређење постојећих и развој нових индикатора одрживог развоја.
Напори у ове три области су подржани хоризонталним активностима које су оријентисане на подизање свести о важности боље повезаности свих произвођача званичне статистике и унапређење односа са заинтересованим странама и крајњим корисницима.
ИПА 2012 – Уговор о набавци - Јачање статистичког система Србије побољшањем методологија и стандарда као и кроз примену добре праксе (набавка опреме)
Број уговора о Гранту : 2011-274-221
Број уговора о гранту: 2020.0253
Трајање пројекта: 01/09/2021 – 31/03/2024
Допринос ЕУ: 100%
Републичком заводу за статистику је додељен директни грант од стране Европске комисије, у сарадњи са Евростатом, у оквиру Вишекорисничког програма ИПА 2019 (The Instrument for Pre-accession Assistance), што представља континуитет у досадашњем раду с циљем унапређења статистичког система Републике Србије у правцу хармонизације са Европским статистичким системом (ЕСС), јачањем Завода и његове координационе улоге у статистичком систему земље, као и усклађивањем методологија са легислативом Европске уније.
Програмом се наставља подршка за јачање административних капацитета Завода како би се побољшањем квалитета статистичких информација и јачањем поверења у методе и професионализам обезбедили подаци који су тачни, поуздани, правовремени и прикупљени у потпуности у складу са правним оквиром ЕУ, уз дисеминацију резултата у складу са потребама крајњих корисника.
Пројекат представља наставак раније спроведених програма и спроводи се кроз уговор о гранту и уговор о услугама. Уговором о гранту је обухваћено следећих 10 статистичких пројеката:
• Статистика државних финансија и извештавање у случају прекомерног дефицита
• Хармонизовани индекс потрошачких цена
• Паритети куповне моћи
• Kраткорочне пословне статистике: имплементација за ФРИБС
• Статистика о међународној трговини робом
• Анкета о радној снази
• Рачуни животне средине и шумарство
• Управљање квалитетом
• Имплементација стандарда за размену података и метаподатака
• Увођење нових административних извора у изради података званичне статистике.
Следећих пет статистичких пројеката спроводи се кроз уговор о услугама:
• Методологија националних рачуна
• Програм за трансмисију, годишњи домаћи обрачун, квартални домаћи обрачун и извештаји о квалитету
• Регионални рачуни
• Рачуни сектора
• Снабдевање, употреба и input-output табела (SUT/IOT).
Ови пројекти обично укључују процену стања у одређеној области, с посебним нагласком на квалитет података, усмерену статистичку техничку помоћ, обуку и пружање специјалне експертизе како би се помогло земљама да развију и примене одговарајуће методологије за прикупљање статистичких података и дисеминацију коначних резултата.
Програмом су финансирана учешћа на састанцима у Евростату, обукама у земљи и иностранству, затим мисије експерата у оквиру наведених статистичких области, студијске посете, као и вишемесечна стручна усавршавања запослених у Заводу, која се спроводе у Евростату и другим статистичким институцијама земаља чланица ЕУ.
Број уговора о гранту: 2018.0267
Трајање пројекта: 01/05/2019 – 30/06/2022
Допринос ЕУ: 95%
Европска комисија је, у сарадњи са Евростатом, поново доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Вишекорисничког програма IPA 2017 (The Instrument for Pre-accession Assistance), што представља континуитет у досадашњем раду и потврду да ће се успешна сарадња наставити и у будућности. Као и у претходним вишекорисничким програмима IPA, циљ овог пројекта је унапређење статистичког система Републике Србије у правцу хармонизације са Европским статистичким системом (ЕСС), усклађивањем методологија са тековинама Европске уније. Поред тога, сврха овог пројекта је и интензивирање напора за побољшање квалитета статистичких информација и јачање поверења у методе и професионализам, чиме се креаторима политика и међународној заједници пружају неспорни статистички подаци.
Такође, сврха овог међународног програма статистичке сарадње јесте да се побољша прикупљање и квалитет званичних статистика које су упоредиве на нивоу ЕУ у кључним областима, као и да се одржи постигнута усаглашеност у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
Пројекат представља логичан наставак досадашњих раније спроведених пројеката и спроводи се кроз уговор о гранту и уговор о услугама. Уговором о гранту је обухваћено следећих 17 статистичких пројеката:
• Статистика државних финансија и извештавање у случају прекомерног дефицита
• Статистика цена – хармонизовани индекс потрошачких цена
• Статистика цена – паритети куповне моћи
• Пословни регистри
• Краткорочне пословне статистике: припрема за ФРИБС
• Структурне пословне статистике (СПС) и пословнa демографија (ПД)
• Статистика о спољнотрговинској робној размени
• Анкета о радној снази
• Анкета о приходима и условима живота
• Анкета о родно заснованом насиљу
• Статистика и рачуни животне средине
• Управљање квалитетом
• Метаподаци
• Показатељи за процедуру у случају макроекономских неравнотежа и извори података за њихов обрачун
• Коришћење административних података за квалитетнију статистику
• Истраживање о континуираним стручним обукама
• Интегрисани подаци и информације о социјалној заштити и другим врстама прихода
Следећих шест статистичких пројеката спроводи се кроз уговор о услугама:
• Методологија националних рачуна
• Програм за трансмисију, годишњи домаћи обрачун, квартални домаћи обрачун и извештаји о квалитету
• Регионални рачуни
• Рачуни сектора
• Снабдевање, употреба и input-output табела (SUT/IOT)
• Пољопривредна статистика.
Овим пројектом су финансирана учешћа на састанцима у Евростату, тренинзима у земљи и иностранству, затим мисије експерата у оквиру наведених статистичких области, студијске посете, као и вишемесечна стручна усавршавања запослених у Заводу, која се спроводе у Евростату и другим статистичким институцијама земаља чланица ЕУ.
Број уговора о гранту: 14463.2015.003-2016.506
Трајање пројекта: 01/07/2017 – 31/10/2019
Допринос ЕУ: 95%
Европска комисија је, у сарадњи са Евростатом, поново доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Вишекорисничког програма IPA 2015 (The Instrument for Pre-accession Assistance), што представља континуитет у досадашњем раду и потврду да ће се успешна сарадња наставити и у будућности. Као и у претходним вишекорисничким програмима IPA, циљ овог пројекта је унапређење статистичког система Републике Србије у правцу хармонизације са Европским статистичким системом (ЕСС), усклађивањем методологија са тековинама Европске уније. Поред тога, сврха овог пројекта је и интензивирање напора за побољшање квалитета статистичких информација и јачање поверења у методе и професионализам, чиме се креаторима политика и међународној заједници пружају неспорни статистички подаци.
Такође, сврха овог међународног програма статистичке сарадње јесте да се побољша прикупљање и квалитет званичних статистика које су упоредиве на нивоу ЕУ у кључним областима, као и да се одржи постигнута усаглашеност у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
Пројекат представља логичан наставак досадашњих спроведених пројеката и обухвата 16 статистичких области:
• Статистика државних финансија и извештавање у случају прекомерног дефицита
• Статистика међународне трговине услугама
• Статистика цена – хармонизовани индекс потрошачких цена
• Статистика цена – паритети куповне моћи
• Пословни регистри
• Краткорочне пословне статистике: примена смерница ЕСС и стандарда
• Статистика транспорта – путнички и теретни саобраћај
• Статистика туризма
• Анкета о радној снази
• Анкета о приходима и условима живота
• Статистика биљне производње: годишња и стална
• Статистика сточарске производње
• Агромонетарна статистика
• Статистика и рачуни животне средине
• Пилот-попис становништва
• Интероперабилност – удружени подаци за удружену државу
Овим пројектом су финансирана учешћа на састанцима у Евростату, тренинзима у земљи и иностранству, затим мисије експерата у оквиру наведених статистичких области, студијске посете, као и вишемесечна стручна усавршавања запослених у Заводу, која се спроводе у Евростату и другим статистичким институцијама земаља чланица ЕУ.
Број уговора о гранту: 14463.2014.003-2015.142
Трајање пројекта: 01/10/2015 – 31/08/2017
Допринос ЕУ: 90%
Европска комисија је, у сарадњи са Евростатом, поново доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Вишекорисничког програма IPA 2014, што представља континуитет у досадашњем раду и потврду да ће се успешна сарадња наставити и у будућности. Као и у претходним вишекорисничким програмима IPA, циљ и овог пројекта је унапређење статистичког система Републике Србије у правцу хармонизације са Европским статистичким системом. Сврха пројекта је и унапређење способности Завода да програмира своје активности које су у вези са интеграцијом у Европски статистички систем.
Такође, сврха овог међународног програма статистичке сарадње јесте да се побољша прикупљање и квалитет званичних статистика које су упоредиве на нивоу ЕУ у кључним областима, као и да се одржи постигнута усаглашеност у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
Пројекат представља логичан наставак досадашњих спроведених пројеката и обухвата 14 статистичких области:
• Методологија националних рачуна
• Трансмисиони програм „ESA“ 2010, квартални национални рачуни
• Статистика државних финансија
• Статистика цена – паритети куповне моћи
• Европски систем интегрисане статистике социјалне заштите
• Анкета о приходима и условима живота
• Статистика међународне трговине робом
• Статистика транспорта – путнички и теретни саобраћај
• Краткорочне пословне статистике
• Анкета о радној снази
• Статистика цена – хармонизовани индекс потрошачких цена
• Годишња статистика биљне производње
• Статистика сточарске производње
• Развој статистике упражњених радних места у статистичком систему Србије
Такође, овим пројектом су финансирана учешћа на састанцима у Евростату, тренинзима у земљи и иностранству, затим мисије експерата у оквиру наведених статистичких области, студијске посете, као и вишемесечна стручна усавршавања запослених у Заводу, која се спровoде у Евростату и другим статистичким институцијама земаља чланица ЕУ.
Број уговора о Гранту: 60702.2011.003-2012.935
Трајање пројекта: 01/09/2012 – 01/09/2014
Допринос ЕУ: 90%
Сврха овог међународног програма статистичке сарадње јесте да се побољша прикупљање и квалитет званичних статистика, као и да се одржи постигнута усаглашеност у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
Основни циљеви:
- Унапредити процес постепене интеграције РЗС-а у Европски статистички систем посредством јачања РЗС-а и његове улоге координатора у статистичком систему Републике Србије.
- Пројекат је усмерен на наставак пружања подршке одрживим капацитетима РЗС-а како би он што боље испунио потребе својих корисника, пружајући им податке који су тачни, поуздани, правовремени и састављени у складу са acquis communautaire.
- Повећати напоре да се побољша квалитет статистичких информација, да се ојача поверење у методе и професионализам како би креаторима политика и међународним заједницама били доступни неоспорни статистички подаци.
Посебни циљеви:
- Побољшати производњу, прикупљање и дисеминацију висококвалитетних статистика, које су упоредиве са методама ЕУ у кључним областима, првенствено са acquis communautaire.
- Побољшати способност РЗСа у програмирању сопствених активности у односи на Европски статистички систем.
- Побољшати квалитет статистичких података, јачајући административне способности:
1. Заједничким спровођењем секторских пројеката, при чему се подаци креирају у складу са аcquis communautaire,
2. Унапређивањем квалитета података кроз прикладне секторске пројекте,
3. Одржавањем постигнутих сагласности у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
- Активности предузете на пројектима прикупљања података треба да повећају способности за стварање упоредивих података, као и дисеминацију статистике у специфичним областима које су у сагласности са acquis communautaire.
Број уговора о Гранту: 60702.2009.004-2010.402
- Унапредити процес постепене интеграције РЗС-а у Европски статистички систем посредством јачања РЗС-а и његове улоге координатора у статистичком систему Републике Србије.
- Пројекат је усмерен на наставак пружања подршке одрживим капацитетима РЗС-а како би он што боље испунио потребе својих корисника, пружајући им податке који су тачни, поуздани, дати на време и састављени у складу са acquis communautaire.
- Повећати напоре да се побољша квалитет статистичких информација и да се ојача поверење у методе и професионализам.
- Побољшати производњу, прикупљање и дисеминацију висококвалитетних статистика, које су упоредиве са методама ЕУ у кључним областима, првенствено са acquis communautaire.
1. Заједничким спровођењем секторских пројеката, при чему се подаци креирају у складу са аcquis communautaire,
2. Унапређивањем квалитета података кроз прикладне секторске пројекте,
3. Одржавањем постигнутих сагласности у оквиру већ реализованих програма статистичке помоћи.
- Активности предузете на пројектима прикупљања података требало би да повећају способности за стварање упоредивих података, као и дисеминацију статистике у специфичним областима које су у сагласности са acquis communautaire.
Број уговора о гранту: ECFIN/036/2023/890470
Трајање пројекта: 01/05/2023 – 30/04/2024
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
•Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
•Истраживање о потрошњи становништва;
Број уговора о гранту: ECFIN/037/2022/865764
Трајање пројекта: 01/05/2022 – 30/04/2023
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
•Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
•Истраживање о о потрошњи становништва;
•Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији и пословним услугама спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/091/2021/846559
Трајање пројекта: 01/05/2021 – 30/04/2022
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
•Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
•Истраживање о о потрошњи становништва;
•Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/032/2020/SI2.825004
Трајање пројекта: 01/05/2020 – 30/04/2021
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
• Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
• Истраживање о о потрошњи становништва;
• Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/035/2019/797792
Трајање пројекта: 01/05/2019 – 30/04/2020
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања: • Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
• Истраживање о о потрошњи становништва;
• Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/036/2018/774688
Трајање пројекта: 01/05/2018 – 30/04/2019
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
• Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
• Истраживање о о потрошњи становништва;
• Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/048/2017/751509
Трајање пројекта: 01/05/2017 – 30/04/2018
Допринос ЕУ: 50%
Европска комисија је, преко Генералног директората за економске и финансијске послове (ДГ ЕФИН), доделила директни грант Републичком заводу за статистику у оквиру Заједничког хармонизованог програма Европске уније за истраживања о пословној клими и потрошњи становништва.
Истраживања о пословној клими и потрошњи становништва спроводе све земље чланице ЕУ с циљем да се добију квалитативне информације о тренутној пословној ситуацији, као и да се предвиде краткорочна кретања у пословању економских субјеката.
Према методологији ДГ ЕФИН-а, Републички завод за статистику спровешће у месечној динамици пет истраживања из следећих делатности пословања:
• Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало;
• Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
• Истраживање о о потрошњи становништва;
• Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/056/2016/726901
•Истраживање о пословној клими предузећа из области прерађивачке индустрије;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области грађевинарства;
•Истраживање о пословној клими предузећа из области трговине на мало
•Истраживање о пословној клими предузећа из области пословних услуга;
•Истраживање о о потрошњи становништва;
•Истраживање о пословној клими у области инвестиција у прерађивачкој индустрији спровешће се два пута годишње (март/април и октобар/новембар).
Број уговора о гранту: ECFIN/038/2015/704120
Број уговора о гранту: ECFIN/013/2014/680039
Назив пројекта: Развој и имплементација система за процену достигнућа високошколских установа и система у Србији (енг. PESHES)
Програм: ERASMUS+
Број партнерских институција: 16
Координатор пројекта: Универзитет у Београду, Србија
Трајање пројекта: 2016 – 2019
Пројекат се спроводи у оквиру ERASMUS+ програма Европске комисије на ком Републички завод за статистику учествује као партнерска институција.
Општи циљ овог пројекта је да се оствари побољшање управљања, рада и квалитета високошколских установа и система у Србији. Специфични циљеви пројекта су дефинисање и имплементација индикатора и мера за обављање процене достигнућа високошколских установа и система, као основе за добро управљање у српским високошколским установама и систему; структурирање и спровођење пилот система за рангирање институција и студијских програма; увођење мерења достигнућа у акредитацији и поновној акредитацији студијских програма и високошколских установа.
Остваривање ових циљева требало би да побољша квалитет образовања испуњавањем задатака дефинисаних у Националној стратегији образовања и Националном акционом плану. Такође, требало би да побољша достигнућа у основним активностима високошколских установа – побољша квалитет, модернизује и унапреди финансирање образовања на Универзитету.
Улога Републичког завода за статистику на овом пројекту је да допринесе реализацији активности у оквиру предвиђених пројектних радних пакета, пре свега достављањем података, информација и анализа у областима у којима су неопходни подаци о високом образовању.
Више информација о PESHES пројекту може се видети на сајту пројекта:
http://peshes.ius.bg.ac.rs/.
Број пројекта: SM 516851-2011
Партнерски споразум: SEE/C/0006/4.1/X
Партнерски споразум : SEE/C/0007/4.2/X
http://www.southeast-europe.net
Број споразума о новчаној помоћи – 10201.2009.002-2009.604
Трајање пројекта: 01/01/2010 – 01/10/2010
Допринос ЕУ: 70%
Основни циљ
Унапређење базе података за израду политике запошљавања и сличне програме у Србији.
Посебни циљеви
1. Креирање Анкете о радној снази 2010 ad hoc модула о усклађивању пословног и породичног
живота, која би требало да одрази потребе примарних корисника;
2. Достављање квалитетних, поузданих и правовремених података путем националног статистичког
система, о особама са тржишта рада које имају породичне обавезе.
Број споразума о новчаној помоћи – 10302.2008.001-2008.832
Трајање пројекта: 15/01/2009 – 15/09/2009.
Допринос ЕУ: 70%
Основни циљ
Ова активност односи се на прихватање одредби ad hoc модула о уласку младих на тржиште рада у оквиру Анкете о радној снази, 2009. Пројекат има за циљ да пружи помоћ младима који су завршили школовање и заснивају радни однос, чиме се на адекватан начин користе статистички подаци у процесу креирања политике у Србији.
Посебни циљеви
Обезбеђивање поузданих неагрегираних података о младим људима, а ти подаци су неопходни за:
1. Праћење трендова од стране Владе и цивилног друштва
2. Оцењивање политика и програма
3. Међународно усклађивање
Број споразума о новчаној помоћи – 30-ЦЕ-0316557/00-53
Трајање пројекта: 15/03/2010 – 01/12/2010
Допринос ЕУ: 90%
Основни циљ
Прикупљање поузданих, систематизованих и упоредивих података о економској и друштвеној улози и значају задруга и других правних лица која послују по задружним принципима у националној економији, у складу са концептуалним оквиром за израду националних рачуна.
Посебни циљеви
1. Увођење статистичког пословног регистра задруга и других правних лица која послују по задружним
принципима као оквира за прикупљање података, њихову обраду и анализу;
2. Израда сателитских рачуна задруга и других правних лица која послују по задружним принципима, у
складу са методолошким препорукама и процедурама дефинисаним у Приручнику за израду
сателитских рачуна правних лица која послују по задружним принципима (ЦИРИЕЦ);
3. Израда других статистичких финансијских и нефинансијских показатеља економских и социјалних
карактеристика задруга и других правних лица која послују по задружним принципима.
Сателитски рачуни задружног сектора у Републици Србији, 2009.
Подели ову страну |
|
Контакт |
Група за управљање пројектима е-mail: projekti@stat.gov.rs
Jелица Мирић е-mail: jelica.miric@stat.gov.rs тел: +381 11 2412 922, лок. 382
|
Линкови |
EУ за развој статистике у Србији
Делегација Европске уније у Републици Србији
|