Broj ugovora o Grantu: 2024/461-466
Trajanje projekta: 01/01/2025 – 31/12/2027
Doprinos EU: 85,71 %
Osnovni cilj projekta je nastavak usklađivanja nacionalnog statističkog sistema sa međunarodnim standardima, prvenstveno sa standardima Evropskog statističkog sistema (ESS) i povećanje uporedivosti i međupovezanosti statističkih podataka.
Poseban cilj projekta je razvijanje sistema podrške donošenju odluka sa posebnim fokusom na analitiku informacija o radnoj snazi, kao i uspostavljanje statističkog registra stanovništva.
Projekat se sastoji od dve komponente:
1. Sistem za podršku donošenju odluka (DMSS)
2. Statistički registar stanovništva (SPR)
Ova akcija će doprineti ne samo poboljšanju kapaciteta za proizvodnju statističkih podataka i obezbeđivanju dostupnosti pravovremenih i kvalitetnih statistika, već će i podržati Republički zavod za statistiku u naporima da ojača administrativne kapacitete i razvije funkciju koordinacije. Konkretni program treba da doprinese da politike Srbije budu zasnovane na podacima i u skladu sa standardima i direktivama EU.
Vrsta pomoći: Komplementarna tehnička pomoć ugovoru o grantu EU4SORS Razvoj modernog statističkog sistema
Trajanje projekta: 15/01/2024 – 30/11/2026
Doprinos EU: 100 %
Republički zavod za statistiku je primalac donacije EU u okviru programa IPA 2022 u cilju unapređenja statističkog sistema i povećanja međupovezanosti statističkih podataka. Program se sastoji od direktnog granta Republičkom zavodu za statistiku (EU4SORS – Razvoj savremenog statističkog sistema) i ove komplementarne tehničke pomoći.
Globalni cilj ove tehničke pomoći je nastavak procesa modernizacije srpskog statističkog sistema i podrška njegovom potpunom usklađivanju sa evropskim statističkim sistemom.
Postoje dva specifična cilja:
• Podržati Republički zavod za statistiku u izradi detaljnog projekta i izradi opisa aktivnosti sa logičkom matricom za ugovor o grantu.
• Tehnička pomoć i praćenje implementacije svih komponenti projekta u okviru ugovora o grantu uključujući i savetodavnu ulogu tokom celog procesa.
Broj ugovora o Grantu: 2019/408-825
Trajanje projekta: 23/07/2019 – 22/03/2025
Doprinos EU: 55,17 %
Osnovni cilj projekta je nastavak usklađivanja nacionalnog statističkog sistema sa međunarodnim standardima, prvenstveno sa standardima Evropskog statističkog sistema (ESS), i poboljšanje procesa donošenja odluka zasnovanog na podacima.
Poseban cilj projekta je povećanje dostupnosti, kvaliteta, uporedivosti i blagovremenosti statističkih podataka visokog kvaliteta i njihove važnosti za kreiranje politika.
Projekat se sastoji od četiri komponente koje predstavljaju značajna statistička istraživanja:
1. Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2022.
2. Popis poljoprivrede 2023.
3. Anketu o zdravlju stanovništva (EHIS 2019)
4. Istraživanje višestrukih pokazatelja o položaju žena i dece (MICS 2019)
Usaglašavanjem će se olakšati i unaprediti uporedivost podataka na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, po vrsti prikupljenih podataka i po vremenu njihovog prikupljanja.
Projekat će doprineti jačanju primene nacionalnih strategija koje su usmerene na različite sektore i stejkholdere.
Broj ugovora o grantu: 2023.0331
Trajanje projekta: 01/01/2024 – 31/12/2027 (48 meseci)
Doprinos EU: 95%
Republičkom zavodu za statistiku je dodeljen direktni grant od strane Evropske komisije, u saradnji sa Evrostatom, u okviru Višekorisničkog programa IPA 2022 (The Instrument for Pre-accession Assistance), što predstavlja kontinuitet u dosadašnjem radu s ciljem unapređenja statističkog sistema Republike Srbije u pravcu harmonizacije sa Evropskim statističkim sistemom (ESS), jačanjem Zavoda i njegove koordinacione uloge u statističkom sistemu zemlje, kao i usklađivanjem metodologija sa legislativom Evropske unije.
Programom se nastavlja podrška za jačanje administrativnih kapaciteta Zavoda kako bi se poboljšanjem kvaliteta statističkih informacija i jačanjem poverenja u metode i profesionalizam obezbedili podaci koji su tačni, pouzdani, pravovremeni i prikupljeni u potpunosti u skladu sa pravnim okvirom EU, uz diseminaciju rezultata u skladu sa potrebama krajnjih korisnika.
Projekat predstavlja nastavak ranije sprovedenih programa i sprovodi se kroz ugovor o grantu. Ugovorom o grantu je obuhvaćeno sledećih 12 statističkih projekata:
• Statistika državnih finansija i izveštavanje u slučaju prekomernog deficita
• Harmonizovani indeks potrošačkih cena
• Pariteti kupovne moći
• Poslovni registri
• Kratkoročne poslovne statistike: Unapređenje usklađenosti sa evropskom regulativom poslovne statistike
• Statistika transporta
• Statistika energetike
• Anketa o radnoj snazi
• Istraživanje o uslovima života
• Indeks troškova rada
• Računi životne sredine
• Upravljanje kvalitetom
Ovi projekti obično uključuju procenu stanja u određenoj oblasti, s posebnim naglaskom na kvalitet podataka, usmerenu statističku tehničku pomoć, obuku i pružanje specijalne ekspertize kako bi se pomoglo zemljama da razviju i primene odgovarajuće metodologije za prikupljanje statističkih podataka i diseminaciju konačnih rezultata.
Programom su finansirana učešća na sastancima u Evrostatu, obukama u zemlji i inostranstvu, zatim misije eksperata u okviru navedenih statističkih oblasti, studijske posete, kao i višemesečna stručna usavršavanja zaposlenih u Zavodu, koja se sprovode u Evrostatu i drugim statističkim institucijama zemalja članica EU.
Broj ugovora o grantu: ECFIN/036/2024/912463
Trajanje projekta: 01/05/2024 – 30/04/2025
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
•Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
Ref. EuropeAid/139710/DH/SER/RS
Ugovor o uslugama: 2019/407-251
Trajanje projekta: 03/09/2019 – 30/06/2022
Doprinos EU: 100 %
Opšti cilj projekta je razvijanje efikasnih i održivih statističkih sistema u skladu sa evropskim statističkim sistemom, sposobnim za pružanje pouzdanih, objektivnih i tačnih podataka potrebnih za planiranje i praćenje procesa tranzicije i reformi u Srbiji.
Ugovor o uslugama predstavlja drugu celinu u okviru IPA 2016 programa i obuhvata dve glavne komponente, nacionalne račune i statistiku turizma.
Specifični ciljevi su sledeći:
Poboljšanje statistike nacionalnih računa; dalja harmonizacija Sistema nacionalnih računa (SNA) sa međunarodnim standardima, tj. pravovremena i kvalitetna primena novih SNA standarda 2008 i Evropskog sistema računa 2010 (ESA 2010).
Poboljšanje postojeće statistike turizma i uvođenje nedostajućih pokazatelja: statistika ulaznog turizma (strani turisti na strani potražnje) u skladu sa međunarodnim i standardima EU.
Opšti cilj ovog projekta je harmonizacija metodologija i standarda koji se primenjuju za proizvodnju pouzdanih statističkih osnova, neophodnih za društveni i ekonomski sistem Srbije u pogledu pristupanja Evropskoj uniji, kao i harmonizacija određenih statističkih oblasti i indikatora koji se koriste kao osnova za donošenje javnih politika u svim ključnim oblastima.
Projekat sadrži tri komponente i fokusiran je na dalji razvoj informaciono-komunikacionog sistema Republičkog zavoda za statistiku, na poboljšanje sistema nacionalnih računa u vezi sa izradom tabela ponude i upotrebe, kao i na unapređenje postojećih i razvoj novih indikatora održivog razvoja.
Napori u ove tri oblasti su podržani horizontalnim aktivnostima koje su orijentisane na podizanje svesti o važnosti bolje povezanosti svih proizvođača zvanične statistike i unapređenje odnosa sa zainteresovanim stranama i krajnjim korisnicima.
IPA 2012 – Ugovor o nabavci - Jačanje statističkog sistema Srbije poboljšanjem metodologija i standarda kao i kroz primenu dobre prakse (nabavka opreme)
Broj ugovora o Grantu : 2011-274-221
Broj ugovora o grantu: 2020.0253
Trajanje projekta: 01/09/2021 – 31/03/2024
Doprinos EU: 100%
Republičkom zavodu za statistiku je dodeljen direktni grant od strane Evropske komisije, u saradnji sa Evrostatom, u okviru Višekorisničkog programa IPA 2019 (The Instrument for Pre-accession Assistance), što predstavlja kontinuitet u dosadašnjem radu s ciljem unapređenja statističkog sistema Republike Srbije u pravcu harmonizacije sa Evropskim statističkim sistemom (ESS), jačanjem Zavoda i njegove koordinacione uloge u statističkom sistemu zemlje, kao i usklađivanjem metodologija sa legislativom Evropske unije.
Programom se nastavlja podrška za jačanje administrativnih kapaciteta Zavoda kako bi se poboljšanjem kvaliteta statističkih informacija i jačanjem poverenja u metode i profesionalizam obezbedili podaci koji su tačni, pouzdani, pravovremeni i prikupljeni u potpunosti u skladu sa pravnim okvirom EU, uz diseminaciju rezultata u skladu sa potrebama krajnjih korisnika.
Projekat predstavlja nastavak ranije sprovedenih programa i sprovodi se kroz ugovor o grantu i ugovor o uslugama. Ugovorom o grantu je obuhvaćeno sledećih 10 statističkih projekata:
• Statistika državnih finansija i izveštavanje u slučaju prekomernog deficita
• Harmonizovani indeks potrošačkih cena
• Pariteti kupovne moći
• Kratkoročne poslovne statistike: implementacija za FRIBS
• Statistika o međunarodnoj trgovini robom
• Anketa o radnoj snazi
• Računi životne sredine i šumarstvo
• Upravljanje kvalitetom
• Implementacija standarda za razmenu podataka i metapodataka
• Uvođenje novih administrativnih izvora u izradi podataka zvanične statistike.
Sledećih pet statističkih projekata sprovodi se kroz ugovor o uslugama:
• Metodologija nacionalnih računa
• Program za transmisiju, godišnji domaći obračun, kvartalni domaći obračun i izveštaji o kvalitetu
• Regionalni računi
• Računi sektora
• Snabdevanje, upotreba i input-output tabela (SUT/IOT).
Ovi projekti obično uključuju procenu stanja u određenoj oblasti, s posebnim naglaskom na kvalitet podataka, usmerenu statističku tehničku pomoć, obuku i pružanje specijalne ekspertize kako bi se pomoglo zemljama da razviju i primene odgovarajuće metodologije za prikupljanje statističkih podataka i diseminaciju konačnih rezultata.
Programom su finansirana učešća na sastancima u Evrostatu, obukama u zemlji i inostranstvu, zatim misije eksperata u okviru navedenih statističkih oblasti, studijske posete, kao i višemesečna stručna usavršavanja zaposlenih u Zavodu, koja se sprovode u Evrostatu i drugim statističkim institucijama zemalja članica EU.
Broj ugovora o grantu: 2018.0267
Trajanje projekta: 01/05/2019 – 30/06/2022
Doprinos EU: 95%
Evropska komisija je, u saradnji sa Evrostatom, ponovo dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Višekorisničkog programa IPA 2017 (The Instrument for Pre-accession Assistance), što predstavlja kontinuitet u dosadašnjem radu i potvrdu da će se uspešna saradnja nastaviti i u budućnosti. Kao i u prethodnim višekorisničkim programima IPA, cilj ovog projekta je unapređenje statističkog sistema Republike Srbije u pravcu harmonizacije sa Evropskim statističkim sistemom (ESS), usklađivanjem metodologija sa tekovinama Evropske unije. Pored toga, svrha ovog projekta je i intenziviranje napora za poboljšanje kvaliteta statističkih informacija i jačanje poverenja u metode i profesionalizam, čime se kreatorima politika i međunarodnoj zajednici pružaju nesporni statistički podaci.
Takođe, svrha ovog međunarodnog programa statističke saradnje jeste da se poboljša prikupljanje i kvalitet zvaničnih statistika koje su uporedive na nivou EU u ključnim oblastima, kao i da se održi postignuta usaglašenost u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
Projekat predstavlja logičan nastavak dosadašnjih ranije sprovedenih projekata i sprovodi se kroz ugovor o grantu i ugovor o uslugama. Ugovorom o grantu je obuhvaćeno sledećih 17 statističkih projekata:
• Statistika državnih finansija i izveštavanje u slučaju prekomernog deficita
• Statistika cena – harmonizovani indeks potrošačkih cena
• Statistika cena – pariteti kupovne moći
• Poslovni registri
• Kratkoročne poslovne statistike: priprema za FRIBS
• Strukturne poslovne statistike (SPS) i poslovna demografija (PD)
• Statistika o spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni
• Anketa o radnoj snazi
• Anketa o prihodima i uslovima života
• Anketa o rodno zasnovanom nasilju
• Statistika i računi životne sredine
• Upravljanje kvalitetom
• Metapodaci
• Pokazatelji za proceduru u slučaju makroekonomskih neravnoteža i izvori podataka za njihov obračun
• Korišćenje administrativnih podataka za kvalitetniju statistiku
• Istraživanje o kontinuiranim stručnim obukama
• Integrisani podaci i informacije o socijalnoj zaštiti i drugim vrstama prihoda
Sledećih šest statističkih projekata sprovodi se kroz ugovor o uslugama:
• Metodologija nacionalnih računa
• Program za transmisiju, godišnji domaći obračun, kvartalni domaći obračun i izveštaji o kvalitetu
• Regionalni računi
• Računi sektora
• Snabdevanje, upotreba i input-output tabela (SUT/IOT)
• Poljoprivredna statistika.
Ovim projektom su finansirana učešća na sastancima u Evrostatu, treninzima u zemlji i inostranstvu, zatim misije eksperata u okviru navedenih statističkih oblasti, studijske posete, kao i višemesečna stručna usavršavanja zaposlenih u Zavodu, koja se sprovode u Evrostatu i drugim statističkim institucijama zemalja članica EU.
Broj ugovora o grantu: 14463.2015.003-2016.506
Trajanje projekta: 01/07/2017 – 31/10/2019
Doprinos EU: 95%
Evropska komisija je, u saradnji sa Evrostatom, ponovo dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Višekorisničkog programa IPA 2015 (The Instrument for Pre-accession Assistance), što predstavlja kontinuitet u dosadašnjem radu i potvrdu da će se uspešna saradnja nastaviti i u budućnosti. Kao i u prethodnim višekorisničkim programima IPA, cilj ovog projekta je unapređenje statističkog sistema Republike Srbije u pravcu harmonizacije sa Evropskim statističkim sistemom (ESS), usklađivanjem metodologija sa tekovinama Evropske unije. Pored toga, svrha ovog projekta je i intenziviranje napora za poboljšanje kvaliteta statističkih informacija i jačanje poverenja u metode i profesionalizam, čime se kreatorima politika i međunarodnoj zajednici pružaju nesporni statistički podaci.
Takođe, svrha ovog međunarodnog programa statističke saradnje jeste da se poboljša prikupljanje i kvalitet zvaničnih statistika koje su uporedive na nivou EU u ključnim oblastima, kao i da se održi postignuta usaglašenost u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
Projekat predstavlja logičan nastavak dosadašnjih sprovedenih projekata i obuhvata 16 statističkih oblasti:
• Statistika državnih finansija i izveštavanje u slučaju prekomernog deficita
• Statistika međunarodne trgovine uslugama
• Statistika cena – harmonizovani indeks potrošačkih cena
• Statistika cena – pariteti kupovne moći
• Poslovni registri
• Kratkoročne poslovne statistike: primena smernica ESS i standarda
• Statistika transporta – putnički i teretni saobraćaj
• Statistika turizma
• Anketa o radnoj snazi
• Anketa o prihodima i uslovima života
• Statistika biljne proizvodnje: godišnja i stalna
• Statistika stočarske proizvodnje
• Agromonetarna statistika
• Statistika i računi životne sredine
• Pilot-popis stanovništva
• Interoperabilnost – udruženi podaci za udruženu državu
Ovim projektom su finansirana učešća na sastancima u Evrostatu, treninzima u zemlji i inostranstvu, zatim misije eksperata u okviru navedenih statističkih oblasti, studijske posete, kao i višemesečna stručna usavršavanja zaposlenih u Zavodu, koja se sprovode u Evrostatu i drugim statističkim institucijama zemalja članica EU.
Broj ugovora o grantu: 14463.2014.003-2015.142
Trajanje projekta: 01/10/2015 – 31/08/2017
Doprinos EU: 90%
Evropska komisija je, u saradnji sa Evrostatom, ponovo dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Višekorisničkog programa IPA 2014, što predstavlja kontinuitet u dosadašnjem radu i potvrdu da će se uspešna saradnja nastaviti i u budućnosti. Kao i u prethodnim višekorisničkim programima IPA, cilj i ovog projekta je unapređenje statističkog sistema Republike Srbije u pravcu harmonizacije sa Evropskim statističkim sistemom. Svrha projekta je i unapređenje sposobnosti Zavoda da programira svoje aktivnosti koje su u vezi sa integracijom u Evropski statistički sistem.
Takođe, svrha ovog međunarodnog programa statističke saradnje jeste da se poboljša prikupljanje i kvalitet zvaničnih statistika koje su uporedive na nivou EU u ključnim oblastima, kao i da se održi postignuta usaglašenost u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
Projekat predstavlja logičan nastavak dosadašnjih sprovedenih projekata i obuhvata 14 statističkih oblasti:
• Metodologija nacionalnih računa
• Transmisioni program „ESA“ 2010, kvartalni nacionalni računi
• Statistika državnih finansija
• Statistika cena – pariteti kupovne moći
• Evropski sistem integrisane statistike socijalne zaštite
• Anketa o prihodima i uslovima života
• Statistika međunarodne trgovine robom
• Statistika transporta – putnički i teretni saobraćaj
• Kratkoročne poslovne statistike
• Anketa o radnoj snazi
• Statistika cena – harmonizovani indeks potrošačkih cena
• Godišnja statistika biljne proizvodnje
• Statistika stočarske proizvodnje
• Razvoj statistike upražnjenih radnih mesta u statističkom sistemu Srbije
Takođe, ovim projektom su finansirana učešća na sastancima u Evrostatu, treninzima u zemlji i inostranstvu, zatim misije eksperata u okviru navedenih statističkih oblasti, studijske posete, kao i višemesečna stručna usavršavanja zaposlenih u Zavodu, koja se sprovode u Evrostatu i drugim statističkim institucijama zemalja članica EU.
Broj ugovora o Grantu: 60702.2011.003-2012.935
Trajanje projekta: 01/09/2012 – 01/09/2014
Doprinos EU: 90%
Svrha ovog međunarodnog programa statističke saradnje jeste da se poboljša prikupljanje i kvalitet zvaničnih statistika, kao i da se održi postignuta usaglašenost u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
Osnovni ciljevi:
- Unaprediti proces postepene integracije RZS-a u Evropski statistički sistem posredstvom jačanja RZS-a i njegove uloge koordinatora u statističkom sistemu Republike Srbije.
- Projekat je usmeren na nastavak pružanja podrške održivim kapacitetima RZS-a kako bi on što bolje ispunio potrebe svojih korisnika, pružajući im podatke koji su tačni, pouzdani, pravovremeni i sastavljeni u skladu sa acquis communautaire.
- Povećati napore da se poboljša kvalitet statističkih informacija, da se ojača poverenje u metode i profesionalizam kako bi kreatorima politika i međunarodnim zajednicama bili dostupni neosporni statistički podaci.
Posebni ciljevi:
- Poboljšati proizvodnju, prikupljanje i diseminaciju visokokvalitetnih statistika, koje su uporedive sa metodama EU u ključnim oblastima, prvenstveno sa acquis communautaire.
- Poboljšati sposobnost RZSa u programiranju sopstvenih aktivnosti u odnosi na Evropski statistički sistem.
- Poboljšati kvalitet statističkih podataka, jačajući administrativne sposobnosti:
1. Zajedničkim sprovođenjem sektorskih projekata, pri čemu se podaci kreiraju u skladu sa acquis communautaire,
2. Unapređivanjem kvaliteta podataka kroz prikladne sektorske projekte,
3. Održavanjem postignutih saglasnosti u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
- Aktivnosti preduzete na projektima prikupljanja podataka treba da povećaju sposobnosti za stvaranje uporedivih podataka, kao i diseminaciju statistike u specifičnim oblastima koje su u saglasnosti sa acquis communautaire.
Broj ugovora o Grantu: 60702.2009.004-2010.402
- Unaprediti proces postepene integracije RZS-a u Evropski statistički sistem posredstvom jačanja RZS-a i njegove uloge koordinatora u statističkom sistemu Republike Srbije.
- Projekat je usmeren na nastavak pružanja podrške održivim kapacitetima RZS-a kako bi on što bolje ispunio potrebe svojih korisnika, pružajući im podatke koji su tačni, pouzdani, dati na vreme i sastavljeni u skladu sa acquis communautaire.
- Povećati napore da se poboljša kvalitet statističkih informacija i da se ojača poverenje u metode i profesionalizam.
- Poboljšati proizvodnju, prikupljanje i diseminaciju visokokvalitetnih statistika, koje su uporedive sa metodama EU u ključnim oblastima, prvenstveno sa acquis communautaire.
1. Zajedničkim sprovođenjem sektorskih projekata, pri čemu se podaci kreiraju u skladu sa acquis communautaire,
2. Unapređivanjem kvaliteta podataka kroz prikladne sektorske projekte,
3. Održavanjem postignutih saglasnosti u okviru već realizovanih programa statističke pomoći.
- Aktivnosti preduzete na projektima prikupljanja podataka trebalo bi da povećaju sposobnosti za stvaranje uporedivih podataka, kao i diseminaciju statistike u specifičnim oblastima koje su u saglasnosti sa acquis communautaire.
Broj ugovora o grantu: ECFIN/036/2023/890470
Trajanje projekta: 01/05/2023 – 30/04/2024
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
•Istraživanje o potrošnji stanovništva;
Broj ugovora o grantu: ECFIN/037/2022/865764
Trajanje projekta: 01/05/2022 – 30/04/2023
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
•Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji i poslovnim uslugama sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/091/2021/846559
Trajanje projekta: 01/05/2021 – 30/04/2022
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
•Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/032/2020/SI2.825004
Trajanje projekta: 01/05/2020 – 30/04/2021
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
• Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/035/2019/797792
Trajanje projekta: 01/05/2019 – 30/04/2020
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja: • Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
• Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/036/2018/774688
Trajanje projekta: 01/05/2018 – 30/04/2019
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
• Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/048/2017/751509
Trajanje projekta: 01/05/2017 – 30/04/2018
Doprinos EU: 50%
Evropska komisija je, preko Generalnog direktorata za ekonomske i finansijske poslove (DG EFIN), dodelila direktni grant Republičkom zavodu za statistiku u okviru Zajedničkog harmonizovanog programa Evropske unije za istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva.
Istraživanja o poslovnoj klimi i potrošnji stanovništva sprovode sve zemlje članice EU s ciljem da se dobiju kvalitativne informacije o trenutnoj poslovnoj situaciji, kao i da se predvide kratkoročna kretanja u poslovanju ekonomskih subjekata.
Prema metodologiji DG EFIN-a, Republički zavod za statistiku sprovešće u mesečnoj dinamici pet istraživanja iz sledećih delatnosti poslovanja:
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo;
• Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
• Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
• Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/056/2016/726901
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti građevinarstva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti trgovine na malo
•Istraživanje o poslovnoj klimi preduzeća iz oblasti poslovnih usluga;
•Istraživanje o o potrošnji stanovništva;
•Istraživanje o poslovnoj klimi u oblasti investicija u prerađivačkoj industriji sprovešće se dva puta godišnje (mart/april i oktobar/novembar).
Broj ugovora o grantu: ECFIN/038/2015/704120
Broj ugovora o grantu: ECFIN/013/2014/680039
Naziv projekta: Razvoj i implementacija sistema za procenu dostignuća visokoškolskih ustanova i sistema u Srbiji (eng. PESHES)
Program: ERASMUS+
Broj partnerskih institucija: 16
Koordinator projekta: Univerzitet u Beogradu, Srbija
Trajanje projekta: 2016 – 2019
Projekat se sprovodi u okviru ERASMUS+ programa Evropske komisije na kom Republički zavod za statistiku učestvuje kao partnerska institucija.
Opšti cilj ovog projekta je da se ostvari poboljšanje upravljanja, rada i kvaliteta visokoškolskih ustanova i sistema u Srbiji. Specifični ciljevi projekta su definisanje i implementacija indikatora i mera za obavljanje procene dostignuća visokoškolskih ustanova i sistema, kao osnove za dobro upravljanje u srpskim visokoškolskim ustanovama i sistemu; strukturiranje i sprovođenje pilot sistema za rangiranje institucija i studijskih programa; uvođenje merenja dostignuća u akreditaciji i ponovnoj akreditaciji studijskih programa i visokoškolskih ustanova.
Ostvarivanje ovih ciljeva trebalo bi da poboljša kvalitet obrazovanja ispunjavanjem zadataka definisanih u Nacionalnoj strategiji obrazovanja i Nacionalnom akcionom planu. Takođe, trebalo bi da poboljša dostignuća u osnovnim aktivnostima visokoškolskih ustanova – poboljša kvalitet, modernizuje i unapredi finansiranje obrazovanja na Univerzitetu.
Uloga Republičkog zavoda za statistiku na ovom projektu je da doprinese realizaciji aktivnosti u okviru predviđenih projektnih radnih paketa, pre svega dostavljanjem podataka, informacija i analiza u oblastima u kojima su neophodni podaci o visokom obrazovanju.
Više informacija o PESHES projektu može se videti na sajtu projekta:
http://peshes.ius.bg.ac.rs/.
Broj projekta: SM 516851-2011
Partnerski sporazum: SEE/C/0006/4.1/X
Partnerski sporazum : SEE/C/0007/4.2/X
http://www.southeast-europe.net
Broj sporazuma o novčanoj pomoći – 10201.2009.002-2009.604
Trajanje projekta: 01/01/2010 – 01/10/2010
Doprinos EU: 70%
Osnovni cilj
Unapređenje baze podataka za izradu politike zapošljavanja i slične programe u Srbiji.
Posebni ciljevi
1. Kreiranje Ankete o radnoj snazi 2010 ad hoc modula o usklađivanju poslovnog i porodičnog
života, koja bi trebalo da odrazi potrebe primarnih korisnika;
2. Dostavljanje kvalitetnih, pouzdanih i pravovremenih podataka putem nacionalnog statističkog
sistema, o osobama sa tržišta rada koje imaju porodične obaveze.
Broj sporazuma o novčanoj pomoći – 10302.2008.001-2008.832
Trajanje projekta: 15/01/2009 – 15/09/2009.
Doprinos EU: 70%
Osnovni cilj
Ova aktivnost odnosi se na prihvatanje odredbi ad hoc modula o ulasku mladih na tržište rada u okviru Ankete o radnoj snazi, 2009. Projekat ima za cilj da pruži pomoć mladima koji su završili školovanje i zasnivaju radni odnos, čime se na adekvatan način koriste statistički podaci u procesu kreiranja politike u Srbiji.
Posebni ciljevi
Obezbeđivanje pouzdanih neagregiranih podataka o mladim ljudima, a ti podaci su neophodni za:
1. Praćenje trendova od strane Vlade i civilnog društva
2. Ocenjivanje politika i programa
3. Međunarodno usklađivanje
Broj sporazuma o novčanoj pomoći – 30-CE-0316557/00-53
Trajanje projekta: 15/03/2010 – 01/12/2010
Doprinos EU: 90%
Osnovni cilj
Prikupljanje pouzdanih, sistematizovanih i uporedivih podataka o ekonomskoj i društvenoj ulozi i značaju zadruga i drugih pravnih lica koja posluju po zadružnim principima u nacionalnoj ekonomiji, u skladu sa konceptualnim okvirom za izradu nacionalnih računa.
Posebni ciljevi
1. Uvođenje statističkog poslovnog registra zadruga i drugih pravnih lica koja posluju po zadružnim
principima kao okvira za prikupljanje podataka, njihovu obradu i analizu;
2. Izrada satelitskih računa zadruga i drugih pravnih lica koja posluju po zadružnim principima, u
skladu sa metodološkim preporukama i procedurama definisanim u Priručniku za izradu
satelitskih računa pravnih lica koja posluju po zadružnim principima (CIRIEC);
3. Izrada drugih statističkih finansijskih i nefinansijskih pokazatelja ekonomskih i socijalnih
karakteristika zadruga i drugih pravnih lica koja posluju po zadružnim principima.
Satelitski računi zadružnog sektora u Republici Srbiji, 2009.
Podeli ovu stranu |
|
Kontakt |
Grupa za upravljanje projektima e-mail: projekti@stat.gov.rs
Jelica Mirić e-mail: jelica.miric@stat.gov.rs tel: +381 11 2412 922, lok. 382
|
Linkovi |
EU za razvoj statistike u Srbiji
Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
|